Savas valodas izmantošana ir mīlestības apliecināšana tam, kas tu esi un no kurienes tu nāc.

Neviltots prieks, ka uz sarunu ar Dieva Suņiem ir atsaucies foršs puika no Latgales, mūziķis smagās mūzikas grupās…

Neviltots prieks, ka uz sarunu ar Dieva Suņiem ir atsaucies foršs puika no Latgales, mūziķis smagās mūzikas grupās Green Novice un Skyforger, ikdienā mediķis P.Stradiņa Klīniskās universitātes slimnīcā, Latgales patriots Alvis Bernāns

Nu vasals, vacū zān! Kai Sīva, kai bārni, saimnīceibā vyss korteibā?

Vasals, ka namaloj! Paļdis vysumam, maņ, sīvai, bārnim i tuvinīkim vyss labi. Kai pošim?

Pošam arī vyss labi, paļdies, paļdies !

Sākam ar karsto kartupeli, kurš vienaldzīgu atstāt nevar nevienu. Latvijā Covid izplatības ātrums -pirmā vietā pasaulē, no ceturdienas mājsēde uz mēnesi. Kā mēs Tavuprāt esam līdz tam nonākuši?

Šeit es redzu daudz faktoru, bet pirmais ir neticība valdībai. Ja es kā vecāks, kurš ģimenē pieņem lēmumus, darbotos tik nekonsekventi, tad arī mans bērns apšaubītu manu autoritāti. Lēmumiem ne vienmēr ir jābūt patīkamiem īstermiņā, bet kā valsts vadītājam (vecākam) tev ir jāspēj redzēt ilgtermiņa risinājumi, kuri dos kādu labumu. Otrs, daļā sabiedrības ir nevēlēšanās domāt, jo domāt ir grūti, vieglāk ir saņemt gatavu risinājumu no Facebook, Instagram un citiem “zinātniskiem” medijiem.

Valdības nostāja šobrīd ir vienkārša, cilvēki nevakcinējas, tāpēc esam kur esam, mūsu vaina ir minimāla. Ko par to saki?

Runājot tikai par vakcināciju, valdības vaina ir milzīga. Man kā cilvēkam no medicīnas aprindām, draugi un paziņas bieži jautā manu subjektīvo viedokli. Viss, ko es dzirdu jautājumos- “kāpēc man vakcinēties, ja es varu saslimt”, “kāpēc vakcinēties, ja varu pār ēsāt”? Valdība nevienā mirklī nav elementāri izstāstījusi par to, ka ar vakcīnu nav tik smagas saslimšanas, nav tik izteiktas komplikācijas. Tāds jēdziens kā dzīves kvalitāte netika cilāts. Strādājot onkoloģijā es ļoti labi esmu sapratis, ko nozīmē jēdziens, dzīves kvalitāte. Primārie akcenti bija jāliek uz indivīda veselību, nevis iespēju apmeklēt kaut ko, ja esi vakcinējies, tas jau ir sekundāri. Bet šī vakcinācijas problēma izgaismo kopējo valdības darbu arī daudzās citās jomās.

Piekrītu, turklāt lielāko haosu radīja bijusī Veselības ministre Ilze Viņķele, gan ar masku, gan vakcīnu iepirkumu. D.Pavļuts turpina līdzīgā stilā. Viss, ko viņu darbošanās rada, tas ir neskaidrība, nekonkrētība un haoss lēmumos. Veslības ministram ir jābūt no mediķu loka?

Ideālā gadījumā jā! Nestrādājot sistēmā, nevari zināt kā sistēma darbojas. Ir jābūt spējīgam domāt kā pacientam, kā pakalpojuma ņēmējs redz šo sistēmu, kā viņš viņu uztver. Tiklīdz tu esi medicīnā strādājis, Tu redzi galvenos sistēmas trūkumus, netaisnības, vajās un arī stiprās puses. Darbs slimnīcā (vismaz man) palīdz saprast, ka cilvēks nav cipars statistikā, aiz tā stāv ģimenes, draugi, radi un sabiedrība kopumā. Tikai tad, ka to izproti ir vieglāk saprast, kā sniegt maksimālu palīdzību cilvēkiem. Tas protams nenozīmē vienmēr izārstēt, bet ļaut, vismaz, cieņpilni dzīvot gan.

Šī valdības noteiktā mēneša mājsēde, Latvijas situāciju uzlabos?

Nē! Tas būs pagaidu risinājums. Tas ir kā dzert, lai aizmirstu par bēdām. Kādu brīdi ir labi, pēc tam ir daudz sliktāk.

Šodien Twitter sāk kult tādu tēzi- Covid izplatās krievvalodīgo vidū, jo valsts ar viņiem nerunā krieviski. Ko par to saki?

30 gadu laikā, Latviešu valodu būtu jāapgūst! Punkts !

Līvāni ir Latgale vai Vidzeme?

Es teiktu Latgale, bet šis ir tikai ģeogrāfiskais iedalījums, jo man dzīvojot Rīgā, Latgali sirdī veidoju es un cilvēki man apkārt.

Kā Latgale šodien jūtas? Ir tāds kā Latvijas skaistais, bet aizmirstais nostūris, prokrieviski noskaņots, jeb tie ir mīti un maldi?

Labs jautājums, cilvēkam, kurš nebiedrojās ar prokrieviski noskaņotiem(smejas). Visi Latvijas novadi ir skaisti un Latgale noteikti arī tāds ir. Gribētos teikt, ka prokrieviski noskaņoto pietiek visur un tā nav tikai pierobežas vai Latgales problēma. Prokrieviskums rodas ģimenēs un tas nav atkarīgs no novada. Pateicoties draugiem Maskavā, man ir bijis tas gods izprast Krievu dvēseles plašumu un draudzīgumu, kas nekādā veidā nav saistīts ar ģeopolitisko darbību, kuru realizē Kremlis.

Ekonomiski Latgale aug un atīstās?

Vēl viens jautājums,par kur varu spriest tikai subjektīvi.
Visa attīstība Latgalē notiek ap lielajiem centriem. Lauku apvidos, kur lielie zemnieki nav apvienojuši zemes, cilvēki cīnās par izdzīvošanu. Tā noteikti nav tikai Latgales problēma, tās ir globalizācijas sekas. Šo, diemžēl, nav mūsu spēkos mainīt.

Latgalei ir savs karogs. Daudzi Latgalieši ir sava novada patrioti?

Noteikti! Protams, ne 100%, jo tas statistiski nav reāli, bet vairākums ir stabili. To izgaismo mani studiju gadi Rīgā, kad sabiedriskajā transportā, dzirdot latgaliešu valodu, tu vienmēr vari uzsākt sarunu un noteikti būs par ko parunāt. Savas valodas izmantošana ir mīlestības apliecināšana tam, kas tu esi un no kurienes tu nāc.

Latgaliešu valodas lietojumu Latvijā ir jāpaplašina? Citadeles bankomātos atminos, ka ir/bija latgaliešu valodas izvēles iespēja.

Nevis jāpaplašina, bet jāuztur. Nav iespējams kādu konvertēt citā valodā, ja viņi to nevēlās. To arī pierāda krieviski runājošā daļa Latvijas sabiedrības.

Kāpēc Tavuprāt Latvija atpaliek pa visiem punktiem Eiropas Savienības valstu saimē un smagi palikusi iedzinējos Igaunijai un Lietuvai?

Nav valsts attīstības kursa. Precīzāk sakot ir kurss, bet netiek pielietotas visas pūles, lai to sasniegtu. Mums ir daudz talantīgu jauniešu, zinātnieku, muziķu, citu speciālistu. Valdība nemāk piesaistīt investorus, lai šo cilvēku potenciālu varētu izmantot pasaulē. Valdība ir darījusi visu, lai šiem investoriem būtu maksimāli grūta dzīve Latvijā, tāpēc viņi izvēlās kaimiņvalstis. Piemērs: kapēc CityBee mašinas ir ar LT un EST numuriem? Ir par ko padomāt, vai ne?

Esošā partiju sistēma izslēdz līderu nokļūšanu politikā. Lieliem partiju bosiem ar maziem krāniem taču negribas, ka viņu mazdārziņā ienāk personības, līderi, savas nozaures autoritātes. 30 gadus valsts pārvaldes sistēma ir celta uz noderīgo idiotu selekcijas. Te nu mēs esam un Covid izplatība tam ir kārtējais spilgtais simbols. Piekritīsi, velt visu uz “stulbo vēlētāju” pleciem ir visvienkāršāk?

Piekrītu! Visi aicina, “nāc balsot”, “nebalsot ir slikti” u.t.t. Bet, ja pajautā, par ko balsot? Par ko? Nav atbildes, klusums. Tā diemžēl ir.

Ko darīt?

Kamēr cilvēki nesāks pastiprināti analizēt kandidāta kompetenci, bet turpinās tik balsot par paziņām, nekas nemainīsies! Tiks joprojām vēlēts par tiem, kas vēlāk mācēs “padalīties”. Tieši tik vienkārši viss.

Kas šobrīd notiek Latvijas smagajā mūzikā? Covid Jūs ir sasistis lupatās? Jeb metālistus tādi sūdi neķer?

Neķer! Ja ir vēlme, tad viss notiek un turpinās. Metālmūzika Latvijā ir sirdslieta. Naudu ar to nopelnīt nevar, tāpēc to nav tik viegli apslāpēt, pat Covidam. Ja tas ir pa īstam, tas nekur nepazūd!

Koncerti aiz Latvijas robežām, kuri gaida Skyforger ir atsākušies?

Pagaidām vēl nē. Ja ierobežojumi nepastiprināsies, tad ceru, ka viss notiks!

Nobeigumā ir kas tāds ko nepajautāju vai vēlējies pats pajautāt DS ?

Man atmiņā ir Svetlanas dziesma “Pandēmijas nav”, ko Tu viņu satiekot, pajautātu?

Pēc vecās labās latviešu tradīcijas, sadotu bērza žagarus!

Der !

Paldies Tev, ka atradi laiku un spēku. Novēlu mums pēc iespējas ātrāk sadzert Šmakofku pie Tava skaistā Latgales ezera, kuroties ugunim, kurā deg sejas maskas.

Noteikti tā arī būs! Paldies DS !

Total
0
Shares
Atbildēt
Related Posts